Ali vaš pes pozimi potrebuje plašček?
18 Dec 2017
Pasji plaščki niso le modni dodatek – nekateri psi jih pravzaprav nujno potrebujejo. Sonja Hoegen, lastnica pasje šole Dogcom v Nemčiji, je pripravila odličen prispevek, ki ga najdete na povezavi: KLIK. Z njenim dovoljenjem smo prispevek prevedli in ga v celoti objavljamo tudi tu.
Nekoč se je v plaščke oblačilo predvsem majhne pse, dandanes pa lahko v živalskih trgovinah zasledimo modna oblačila vseh velikosti in oblik. V nadaljevanju boste našli nekaj najpogostejših vprašanj in odgovorov o psih in plaščkih.
Ali niso pasji plašči le modni trend?
Oblačila za pse postajajo vse bolj popularna, pa ne le zaradi mode. Danes bolje razumemo negativen vpliv mraza na bolezni in potencialne bolezni. Zaradi mraza lahko psi zbolijo oziroma se njihova bolezen stopnjuje. Hipotermija (podhladitev), stanje, ko telo izgublja toploto hitreje, kot jo lahko proizvaja, je resno stanje, ki zahteva nujno veterinarsko pomoč.
Toda nekoč psi niso potrebovali plaščkov!
V preteklosti je veliko psov živelo zunaj v pesjakih. Pozimi in v hladnih dneh so dobili topel kožuh, ki jih je ščitil pred mrazom kot debel krznen plašč. Danes veliko psov vsaj 20 ur na dan preživi v hiši ali stanovanju na povprečni temperaturi 21° C. To pomeni, da ne razvijejo tako toplega zimskega kožuha. Čeprav se dlaka pred zimo zamenja, podlanka ni tako gosta in polna, kot bi bila sicer. Razliko pogosto opazimo pri psih, ki so k nam prišli npr. sredi zime z ulic Vzhodne Evrope. Njihovi kožuhi so pogosto zelo gosti in jih ščitijo kot debel volnen pulover.
Kateri psi v hladnih temperaturah potrebujejo plašček?
- Kratkodlaki psi in psi z redko dlako (madžarska vižla, dalmatinec, greyhound, angleški pointer, nemški bokser, pes sv. Huberta, beagle, bulterier, rodezijski grebenar, doberman, francoski buldog, mali angleški hrt, nemška doga, weimaranec, angleški in ameriški buldog, itd.),
- psi brez podlanke in psi, ki ne menjajo dlake (koder, bišoni, kerry blue terier, mehkodlaki pšenični terier, mali levji pes, bedlington terier, lhasa apso, shih tzu, yorkshirski terier, coton de tulear, lagotto romagnolo, portugalski in španski vodni pes, papillon, itd.),
- majhni psi (čivava, bišoni, mops, francoski buldog, mali špic, pekinčan, praški podganar, parson in Jack Russel terier, zahodnovišavski beli terier, japonski chin, jazbečarji, kavalir king Charles španjel, cairnski terier, lhasa apso, yorkshirski terier, bostonski terier, itd.),
- suhi psi – nimajo varovalnega sloja maščobe,
- hrti! Ti psi so pogosto zelo občutljivi na mraz,
- stari psi – njihov imunski sistem je nekoliko oslabljen, zato so bolj občutljivi na mraz, pogosto tudi že imajo zdravstvene težave,
- mladički – ohladijo se zelo hitro in nimajo še dobro izoblikovanega imunskega sistema. Vnetja sečil so pri mladičkih zelo pogosta,
- bolni psi – njihov imunski sistem je že obremenjen in pomembno je, da ga ne obremenjujemo še dodatno. To je še posebej pomembno pri srčnih bolnikih in psih z ledvičnimi težavami,
- psi s težavami s ščitnico – te so še posebej občutljivi na mraz,
- psi z boleznimi mišic in skeleta (spondiloza, displazija kolkov in kolen, itd.),
- psi, nedavno pripeljani iz južnih krajev, ki morda niso vajeni mraza
- psi, ki so bili pred kratkim pri frizerju.
Nekateri psi so tudi bolj občutljivi na mraz, kot drugi – tako kot ljudje!
Ampak moj pes se nikoli ne trese!
Tresenje ni edini znak, ki pokaže, da psa zebe, in je v resnici lahko že simptom podhladitve. Ko se pes trese, ne pomeni, da ga le malo zebe – pomeni, da je bil mrazu že predolgo izpostavljen, oziroma, da je mraz premočan. Tresenje povzroča povečano krčenje mišic. Telo se poskuša ponovno ogreti. Tresenje možganom sporoča: »Pozor! Prva stopnja podhladitve! Poišči toplo zavetje!«
Kako hladno mora biti, da bo pes potreboval plašček?
Točne številke ni – poleg mraza pomembno vlogo igra tudi veter. Zaradi gibanja zraka telo zunanjo temperaturo zazna kot nižjo. To pomeni, da bo v vetru telo bolj zeblo kot pri isti temperaturi na nevetroven dan. Splošno pravilo je, da plašček za psa uporabimo takoj, ko ljudje začnemo nositi zimske jakne, najkasneje pa takrat, ko oblečemo tudi šale in rokavice.
Kakšen je dober pasji plašček?
Žal na trgu obstaja ogromno neuporabnih in neudobnih pasjih plaščkov. Na primer plašček, ki spominja na »želvji oklep« – na hrbtu je podložen, spodnjega dela pa sploh ne pokriva in tako pušča srce ter rame izpostavljene mrazu. Ali pa plašček s kapuco, ki je za pse povsem nepotrebna in bolj spominja na otroška kot na pasja oblačila.
Psi so zelo občutljivi na opremo, ki jo uporabljamo, in je ta zanje lahko hitro neprijetna (tega pa nam pogosto ne morejo sporočiti). Pasji plaščki morajo biti zato funkcionalni in udobni za nošenje. Dober plašček:
- se prilagaja telesu tako, da se pes lahko prosto giblje. Idealno daje občutek »druge kože«,
- pokriva hrbet, prsni koš, vrat, ter čim več sklepov in trebuha,
- onemogoča razvoj vlage med zunanjim in notranjim delom plaščka,
- ima varovalno zadrgo, v katero se dlaka ne more ujeti,
- je lahek,
- je tih in ne šumi ob vsakem gibu,
- se lahko pere in nima vonja.
Kvalitetni sodobni plaščki so tako običajno narejeni iz softshella – dragega in kakovostnega materiala. Softshell je prva izbira mnogih zimskih športnikov, saj je elastičen, odporen na veter in vodo, mehak, lahek in tanek – idealen torej za pasja zimska oblačila.
Oprsnico lahko preprosto namestite na plašček.

vir fotografij: pdte.eu
Katere znamke priporočate?
Najti dober pasji plašček lahko predstavlja kar velik izziv. Po mojih izkušnjah dve večji blagovni znamki (in, upam, več manjših) ponujata dobra pasja oblačila – Ruffwear in Hurtta. Ruffwear ima na splošno boljše modele, Hurtta pa boljše velikosti. Za manjše, nekoliko širše pse, kot so mopsi, francoski buldogi in cainrski terierji, ima nekaj ustreznih plaščkov tudi podjetje Wolters.
Za hrte priporočamo po naročilu izdelane puloverje Jake’s sweaters (op. p.).
Sonja Hoegen je lastnica in vodja podjetja Dogcom v Nemčiji ter članica upravnega odbora PDTE.